Hashtag: '#Кембриџ аналитика'
Digital

ЌЕ ИМ БИДЕ СОВЕТНИК: H&M го вработи свиркачот што го откри скандалот со „Кембриџ аналитика“

31 јан 2019
Кристофер Вајли ќе треба да работи на развој на „одржлива и етичка“ вештачка интелигенција што ќе ги анализира потрошувачите и ќе ги предвидува нивните потреби на различните пазари каде е присутен брендот H&M
Digital

ЌЕ СЕ СООЧИ СО ЕВРОПСКИТЕ ПРАВИЛА: Закерберг оди на сослушување во Брисел

22 мај 2018
Средбата, иако првично најавувана дека ќе биде зад затворени врати, сепак ќе се емитува онлајн, така што јавноста ќе може да ги следи сите прашања со кои ќе се соочи Закерберг. Главна тема на разговорот ќе биде скандалот со „Кембриџ аналитика“
Digital

ЗАКЕРБЕРГ ГО ДУПЛИРА ПРОФИТОТ: За три месеци „Фејсбук“ заработил 12 милијарди долари

26 апр 2018
Речиси 91 процент од заработките доаѓаат од огласи што „Фејсбук“ ги пласира кон корисниците на мобилните телефони. Голем раст е забележан и во бројот на корисници на месечно ниво
Digital

ВЕЌЕ СИТЕ СЕ НАВЛЕЧЕНИ: Луѓето не се откажуваат од „Фејсбук“ и покрај скандалот со Кембриџ аналитика

25 апр 2018
Анкетата покажала дека ставовите за бришење на таа социјална мрежа се тесно поврзани и со возраста на испитаниците. Постарите корисници на „Фејсбук“ истакнале дека многу потешко би се откажале од социјалната мрежа, отколку помладите
Digital

СКАНДАЛОТ НЕ ГИ ИСПЛАШИ: Огласувачите потрошиле уште повеќе за рекламирање на „Фејсбук“

12 апр 2018
Гледаме постојан раст во рекламирањето на 'Фејсбук', спротивно од негативните медиумски објави за социјалната мрежа. Очекувањата се дека тој тренд ќе расте, со оглед дека таргетирањето на публиката не зависи од содржините во профилите на корисниците
Admen

ДАРКО БУЛДИОСКИ: Марк, сенаторите и приватност 2.0 (анализа)

11 апр 2018
Главната причина која ги тера политичарите да се приклонуваат кон регулација е политичка, односно одбраната на „Американска демократија“ која, ете затоа што Facebook дозволил, некој од надвор им ја нарушил, без притоа да го видат слонот во собата
Digital

ЗА ВЕЛЕШАНИТЕ ЌЕ ЗБОРУВА И ВО КОНГРЕСОТ НА САД: Цукерберг со прст кон Македонија за лажните вести

10 апр 2018
Развивме алатки со кои детектиравме и избришавме лажни сметки од Македонија што се обидуваа да шират дезинформации“, се вели во дел од изјавата со којашто Цукерберг ќе ја почне својата одбрана пред американските сенатори
Digital

СКАНДАЛОТ Е МНОГУ ПОГОЛЕМ: Злоупотребени се податоци на повеќе од 87 милиони корисници на „Фејсбук“

05 апр 2018
Aпликацијата со којашто се извршило скенирање на податоците на корисниците на социјалната мрежа била преземена од 305.000 корисници, а не од 270.000, како што беше претходно објавено
прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 14 | следни
Напишавме