Digital

КОМУ МУ СЕ ОДБРОЈАНИ ДЕНОВИТЕ: „Гугл“ ги тренира машините да откријат кога ќе почине пациентот

19 јун 2018
Новиот алгоритам на „Гугл“ чита голем број податоци поврзани со здравствениот историјат на пациентот. Во предвид се земаат ем електронските податоци за неговата состојба, но и PDF-документи од рецепти и дијагнози што му биле одредени

СЕ СНИМААТ КАКО ЧИСТАТ И ЗАРАБОТУВААТ: Кои се најголемите трендови на „Јутјуб“ пролетва (видео)

04 јун 2018
Само во последните четири месеци, имало повеќе од 5.600 аплоадирања на видеа со чистење низ дома, при што вкупната гледаност се искачила над 212 милиони прегледи. За споредба, во текот на цела 2017 година имало околу 5.500 аплоади на видеа со тој тип

ТИНЕЈЏЕРСКИ ЕГЗОДУС ОД ИМПЕРИЈАТА НА ЗАКЕРБЕРГ: Новите генерации не го сакаат „Фејсбук“ (анализа)

01 јун 2018
Според истражувањето, „Фејсбук“ се наоѓа на четврто место, после „Јутјуб“, „Инстаграм“ и „Снепчет“. Во спроведената анкета, само 51 процент од тинејџерите истакнале дека ја користат социјалната мрежа на Закерберг

МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ЕДНО ИЗВИНИ: „Фејсбук“ и „Убер“ ја видоа поскапата страна на извинувањето

31 мај 2018
Прашање што се наметнува е дали кај нас, некоја од големите фирми што работат во Македонија, ќе излезе со реклама, видео, плакат, обична објава на „Фејсбук“, со кој отворено и јавно ќе им се извнини на корисниците за направените пропусти

ДОМАШНИ УРЕДИ ШТО ЌЕ ГЛЕДААТ И СЛУШААТ: „Самсунг“ развива центри за вештачка интелигенција

29 мај 2018
Според планираното, такви Центри ќе има во Кембриџ (Велика Британија), Торонто (Канада) и во Москва (Русија). Нивна цел ќе биде истражување на потенцијалот на вештачката интелигенција наменета за корисниците

„ИЗВИНИ-ШОУ“ НА ЗАКЕРБЕРГ ВО БРИСЕЛ: Празни одговори од челникот на „Фејсбук“ за европарламентарците

23 мај 2018
Извинете, морално беше, ама нема да се повтори, еве ветувам најдлабоко на цел свет, иако може пак ќе утнеме нешто, па повторно ќе ви се извиниме. Парафразирано, тоа е заклучокот од сведочењето на Закерберг во Брисел

ГУГЛ ADWORDS ЗА ПОЧЕТНИЦИ: Како со стотина долари од маалска да станете градска пицерија (видео)

22 мај 2018
Нема потреба да праќате деца со скутерчиња да разнесуваат флаери и да ги вметнуваат во поштенски сандачиња. Доволно е сопствениот бизнис да почнете да го рекламирате преку „Гугл“, односно со т.н. „Google AdWords“

„ХЈУАВЕЈ“ НАЈПОЧИТУВАН БРЕНД ВО КИНА: Конкурентот на „Самсунг“ и „Епл“ завладеа на кинескиот пазар

22 мај 2018
Високата репутација брендот ја постигнал преку, како што се вели во новонаправена студија, е постигната преку силната емотивна врска што корисниците во Кина ја воспоставуваат со овој производител
прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 173 | следни
Festivals
Напишавме