Festivals

ПАДНАА ПРВИТЕ НАГРАДИ ВО КАН: Гранд-при за документарецот „Corazón“ за донација на органи (видео)

19 јун 2018
Признанието за филмот, кој обработува тема од областа на здравствената заштита и донацијата на органи е доделено во категоријата „Health & Wellness“. „Corazón“ е документарец, во кој главната улога ја толкува колумбиската актерка Ана де Армас

ПОВТОРНО НА ЖЕШКОТО СТОЛЧЕ: Душан Дракалски ќе жирира на фестивалот Cannes Lions (видео)

21 мај 2018
Дракалски, кој денес работи како Chief Creative Officer за Европа, во агенцијата „Ray“ ќе биде дел од жирито за категоријата „Film craft“. Жирито брои десетина члена, а се гласа за повеќе поткатегории, односно за режија, сценарио, кастинг, музика

ТРГОВСКИ НАСТАН НА ГОДИНАТА: Менаџери од водечки компании доаѓаат на четвртиот FMCG самит во Скопје

16 мај 2018
Своите знаења пред повеќе од 300 професионалци од средниот и од топ менаџментот на македонските FMCG-компании, ќе ги споделат десет говорници од Македонија и од странство

ПРЕДИЗВИЦИТЕ НА ДИГИТАЛНОТО ОГЛАСУВАЊЕ: Совети и предавања на петтиот Маркетинг самит во Белград

15 мај 2018
Главен говорник на белградскиот маркетинг самит ќе биде Кристијан Мајгард (Christian Majgaard), идејниот творец на „Леголенд“ и најуспешниот глобален директор на компанијата „Лего“ (Lego)

„ГОЛДЕН ДРАМ“ СЕ ВРАЌА ВО ПОРТОРОЖ: Редизајнирано лого и нов визуелен идентитет за 25. издание

08 мај 2018
Фестивалот низ годините правел постојано измени, како во логото, така и во програмата и во визуелниот идентитет. Во тој контекст ќе бидат измените и за годинешното, 25. издание на фестивалот

НАГРАДИ НА 65. CANNES LIONS: „Гугл“ е прогласен за најкреативен огласувач на годината

04 мај 2018
Фестивалот „Кански лавови“ ова признание го доделува на огласувачи, компании, што од другите се разликуваат по иновативното и глобално рекламирање на своите продукти и коишто поттикнуваат креативност во пазарната комуникација

РАБОТИЛНИЦИ, ИЗЛОЖБИ, ПРЕДАВАЊА: Иновации, нови дизајни и трудови на фестивалот „Скопје креатива“

02 мај 2018
Фестивалот ќе се одржи од 11 до 13 мај во МКЦ, а ќе учествуваат млади креативци, ученици, познати дизајнери и уметници, како и предавачи што ќе споделат сопствени искуства и знаења од областа на креативните индустрии

ДЕНОВИ НА КОМУНИКАЦИИТЕ: Aгенција на годината во Хрватска е „Bruketa&Žinić&Grey“

16 апр 2018
Во изминатите години имавме можност да соработуваме со некои од најамбициозните луѓе во државата. Нивната амбиција ни дава мотив и сила за напредување“, се вели во изјавата од двајцата креативни директори на агенцијата, Давор Брукета и Никола Жиниќ
прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 75 | следни
Локални фестивали
Регионални фестивали
Светски фестивали